Digi Doser General er et meget solidt doseringssystem til tilsætning af tilsætningsstoffer til drikkevandet. Systemet er udstyret med en digital membranpumpe, der dispenserer den korrekte mængde tilsætningsstof i vandrøret på basis af impulser fra en vandmåler. Denne pumpe er blandt andet egnet til dosering at medicin, vitaminer, mineraler og tilsætningsstoffer, der er baseret på organiske syrer.
Digi Doseringsapparat leveres standard i plug & play moduler. Disse moduler er med den medfølgende instruktionskort, nemme at montere på bagpladen af rustfrit stål.
Dosis: 0,1 – 1 %
| Puls pr. Liter | 2 |
| Vandtryk minimum | 0.05 bar |
| Ø ind - ud (mm) | 40 mm |
| Injektioner pr. minut maksimalt | 120 |
| Doseringsforhold maksimalt | 1 % |
| Farlig vare | Ja |
| Pumpe: maksimalt strømningshastighed for drikkevand | 2500 L/t |
| Manuel | Læs altid brugsanvisningen før brug |
| Pumpe: drikkevandsgennemstrømningshastighed minimal | 15 L/t |
| Vandmåler: flowhastighed maksimalt | 3000 L/t |
| CC pr. Slag | 4.2 |
| Stykker | 1 |
| Vandmåler: flowhastighed minimum | 15 L/t |
| Vandtryk maksimalt | 3 bar |
| Doseringsforhold mindst | 0.1 % |
| At bruge til | Syrer, Vitaminer |
| Garanti | 1 år fra leveringsdatoen, der er ingen garanti på sliddele / tilfælde / ukorrekt brug / brudskader samt ved manglende vedligeholdelse |
| Dyregruppe | Kvæg, Svin, Fjerkræ, Får, Geder, Andet |
| Pumpekapacitet maksimalt | 30 L/t |
Digi Doser General er et meget solidt doseringssystem til tilsætning af tilsætningsstoffer til drikkevandet. Systemet er udstyret med en digital membranpumpe, der dispenserer den korrekte mængde tilsætningsstof i vandrøret på basis af impulser fra en vandmåler. Denne pumpe er blandt andet egnet til dosering at medicin, vitaminer, mineraler og tilsætningsstoffer, der er baseret på organiske syrer.
Digi Doseringsapparat leveres standard i plug & play moduler. Disse moduler er med den medfølgende instruktionskort, nemme at montere på bagpladen af rustfrit stål.
Dosis: 0,1 – 1 %
| Puls pr. Liter | 2 |
| Vandtryk minimum | 0.05 bar |
| Ø ind - ud (mm) | 40 mm |
| Injektioner pr. minut maksimalt | 120 |
| Doseringsforhold maksimalt | 1 % |
| Farlig vare | Ja |
| Pumpe: maksimalt strømningshastighed for drikkevand | 2500 L/t |
| Manuel | Læs altid brugsanvisningen før brug |
| Pumpe: drikkevandsgennemstrømningshastighed minimal | 15 L/t |
| Vandmåler: flowhastighed maksimalt | 3000 L/t |
| CC pr. Slag | 4.2 |
| Stykker | 1 |
| Vandmåler: flowhastighed minimum | 15 L/t |
| Vandtryk maksimalt | 3 bar |
| Doseringsforhold mindst | 0.1 % |
| At bruge til | Syrer, Vitaminer |
| Garanti | 1 år fra leveringsdatoen, der er ingen garanti på sliddele / tilfælde / ukorrekt brug / brudskader samt ved manglende vedligeholdelse |
| Dyregruppe | Kvæg, Svin, Fjerkræ, Får, Geder, Andet |
| Pumpekapacitet maksimalt | 30 L/t |

Gevindtape
1009978

T-stykke 90°, 40 x 1/2" x 40
8800244

Reduktionsnippel, 1 1/2" x 3/4"
8800258

Digi Doser forsyning pvc, 2,5 m³/h
8800261

Digi Doser afløb, pvc, 2,5 m³/h
8800267

Sugeslange 2 m 8 x 12 Digi Doser
8800448

Pumpe General, 30 L, 3 bar P&P
8800460

Manometer m. glycerin, 6 bar
8804006

Membran S
8804025

Impulsgiver til vandmåler 3/4" Elster 2,5 m³/t
8804086

Vandmåler 3/4" Elster 2,5 m³/t P&P
8804490

Tørkøringsbeskyttelse, General, 1/2" 8x12
8804574

Injektor General, 1 bar, 1/2" 8 x 10
8804580

Pumpehoved S, Digi Doser General
8804585

Slangefittingsæt Digi Doser General, 3/4" 8 x 10
8804592

Slangefittingsæt Digi Doser General 3/4'' 8x12
8804595

Trykslange Digi Doser, 2 m 8 x 10
8804596

Sikring 1 A
8804599

Slangefittingsæt Digi Doser General, 1/2" 8 x 12
8804731