Cool-FX er en vandbaseret belægning, der kan bruges til solreflektion. Om sommeren, i varmt vejr, kan tage opvarmes til mere end 70 °C (160 °F). Denne opvarmning medfører uønskede temperaturstigninger under taget. Ved at male tagfladen hvid reflekteres en stor del af solstrålingen.
Behandlede tagflader kan være op til 40 °C køligere end ubehandlede tage. Det kan sænke indendørstemperaturen med op til 7 °C (45 °F) og spare en betydelig mængde energi. Cool-FX forsvinder gradvist (afhængigt af vejrforhold og koncentration), og taget får sin normale farve igen, når coatingen er helt væk.
| Længde | 31 cm |
| Overflade, der skal belægges | Tag |
| Stykker | 1 |
| Garanti | Standard, i overensstemmelse med vores generelle service- og garantibetingelser, der er anført under overskriften "Kundeservice -> Klager & Returneringer" nederst på denne webside. |
| Vægt | 21 kg |
| Belægningstype | Tagbelægning |
| Opbevaringstemperatur | 5 – 25 °C |
| Højde | 34 cm |
| Bredde | 30 cm |
| Dyregruppe | Kvæg, Svin, Fjerkræ, Får, Geder, Andet |
| Indhold | 20 kg |
| Farve | Hvid |
Cool-FX er en vandbaseret belægning, der kan bruges til solreflektion. Om sommeren, i varmt vejr, kan tage opvarmes til mere end 70 °C (160 °F). Denne opvarmning medfører uønskede temperaturstigninger under taget. Ved at male tagfladen hvid reflekteres en stor del af solstrålingen.
Behandlede tagflader kan være op til 40 °C køligere end ubehandlede tage. Det kan sænke indendørstemperaturen med op til 7 °C (45 °F) og spare en betydelig mængde energi. Cool-FX forsvinder gradvist (afhængigt af vejrforhold og koncentration), og taget får sin normale farve igen, når coatingen er helt væk.
| Længde | 31 cm |
| Overflade, der skal belægges | Tag |
| Stykker | 1 |
| Garanti | Standard, i overensstemmelse med vores generelle service- og garantibetingelser, der er anført under overskriften "Kundeservice -> Klager & Returneringer" nederst på denne webside. |
| Vægt | 21 kg |
| Belægningstype | Tagbelægning |
| Opbevaringstemperatur | 5 – 25 °C |
| Højde | 34 cm |
| Bredde | 30 cm |
| Dyregruppe | Kvæg, Svin, Fjerkræ, Får, Geder, Andet |
| Indhold | 20 kg |
| Farve | Hvid |